Zahraničná letná stáž v Rusku – Sisa Pračková

Študenti zubého lekárstva absolvujú každé leto povinnú stáž. Študentka 6. ročníka Sisa Pračková sa rozhodla tento rok vycestovať do Ruského mesta Samara, a absolvovať letnú stáž na miestnej univerzitnej klinike. Porozprávala nám svoje zážitky a skúsenosti ktoré tu získala.

 

 

Prečo si si vybrala práve mesto Samara v Rusku?

Mesto a štát som si vybrala, lebo ma zaujalo a chcela som Rusko porovnať so Slovenskom vrámci dotazníku o prevencii a informovanosti o zubnom zdraví.

 

Ako vyzeral tvoj deň počas pobytu?

Ráno po nás prišli na internát študenti ktorí nás mali na starosti, išli s nami do nemocnice kde nám tlmočili zákroky. Obed sme mali väčšinou v nemocnici. Poobede sme mali vždy zabezpečený spoločný program s ostatnými zahraničnými štzdentami, chodili sme na výlety, kúpať sa do Volgy alebo pozrieť do blízkych dedín rôzne chrámy. Večerali sme spolu v reštauráciach a spoločný program sme mali aj večer.

 

 

Ako ťa privítali miestni študenti? Aký program ti zorganizovali?

Druhý deň po príchode nám všetkým zahraničným študentom zajednali chatu na vidieku kde štzdebti z každej krajiny uvarili ich tradičné jedlo, koláče, doniesli tradičný alkohol…nás študentov tam bolo aj 40 takže jedla zostalo aj na druhý deň 🙂

 

Ako hodnotíš univerzitnú kliniku, kvalitu výučby a kvalitu práce?

na klinike nás privítala prednostka, previedla nás oddelením, všetko nám poukazovali. Doktori nevedeli po anglicky a preto sme vždy potrebovali študenta ktorý by nám tlmočil. Vybavenie mali staršie a aj hygiena bola nižšia, ale doktori boli veľmi šikovní a dobre vedeli improvizovať. Dva dni sme boli aj na súkromnej klinike a tam boli úrovňou rovnako ako v našivh klinikách, veľmi sa nám venovali, robili nám workshopy s kofferdamom a endodontický workshop.

 

 

Čo sa ti páčilo najviac na stáži? Odporúčala by si ju ostatným študentom?

páčilo sa mi úplne všetko a vôbec nič by som nemenila. Spoznala skm tam veľa nových ľudí a s mnohými som stále v kontakte. Po stáži sme ešte týždeň cestovali po Rusku a bývali u domácich, ktorí boli vždy ku nám milí a ešte nám aj poukazovali mesto. Určite odporúčam aj ostatným študentom túto stáž! 🙂

Ďakujeme za odpovede.

Fotografie: Sisa Pračková

Komentáre