Prostriedky prevencie u pacientov s vysokou kazivosťou zubov

Do ambulancie príde pacient s viacerými aktívnymi kariéznymi léziami. Čo môžeme preňho urobiť, aby sme obrátili stav zvýšenej kazivosti zubov? Zozbierali sme prostriedky prevencie, ktoré v kombinácii účinne zmenia zloženie mikrobiónu a zastavia kariogénny proces.

Po primárnom akútnom ošetrení bolestivých zubov a vykonaní potrebných extrakcií postupujeme s výplňovou terapiou kariéznych zubov podľa klasického terapeutického plánu. Pre stabilizáciu stavu a zníženie kariéznej aktivity môžeme použiť kombináciu týchto prostriedkov:

– používanie zubnej pasty s vysokým obsahom fluoridov dvakrát denne – bežné fluoridové zubné pasty obsahujú 1450 ppm fluoridu. Dôkazy naznačujú, že prípravky s obsahom fluoridov v hodnote až 5000 ppm zvýšia ochrannú funkciu týchto pást a môžu byť efektívne pre stabilizovanie agresívne postupujúcich kazov.

– modifikácia stravy – súvis medzi cukrom, frekvenciou užívania sladkostí a zubným kazom je dobre dokumentovaný. Ide o vyhodnotenie stravovacích návykov pacienta a odporúčanie jednoduchých zmien, ktoré pacient môže zakomponovať do svojej diéty, napríklad redukcia sladených nápojov a limitovanie príjmu cukrov.

– antimikrobiálne látky – hlavným cieľom antimikrobiálnej terapie je dosiahnuť posun od nepriaznivého k priaznivému mikrobiónu. Jednou z možností diagnostiky mikrobiónu je evaluácia množstva baktérií Streptococcus mutans v slinách. Krátkodobá, ale intenzívna terapia chlórhexidínovými výplachmi (0,12% chx, 30 sekúnd, 1x denne pred spaním počas 2 týždňov) má veľmi dôležitú úlohu, pokiaľ chceme dostať kariogénne baktérie pod kontrolu.

– xylitová žuvacia guma – xylitol je zlúčenina, ktorá patrí do skupiny cukrových alkoholov, ale nie je metabolizovateľným substrátom pre Streptococcus mutans. Jej častá konzumácia môže narušiť adhéziu týchto kariogénnych baktérií, preto sa odporúča užívanie žuvačiek s obsahom xylitolu 3- až 5-krát denne.

– aplikácia pást fosforečnanu vápenatého (MI Paste) – pasta obsahujúca mliečny fosfoproteín kazeín sa uloží do odhalených dentínových tubulov a lieči hypersenzitivitu zubov. Posilňuje štruktúru prvých zubných tkanív, a preto ju môžeme aplikovať v akútnej fáze pri rizikových pacientoch každý deň.

– a na záver, samozrejme, dôkladná orálna hygiena správnym používaním hygienických pomôcok – zubná kefka, medzizubná kefka, zubná niť a škrabka na jazyk.

Komentáre