Ochorenie ďasien v minulosti zvyšuje riziko rakoviny u žien v staršom veku

Štúdia, do ktorej výskumu bolo zapojených 65 000 žien, naznačuje zvýšené riziko rakoviny u žien v postmenopauzálnom veku. S danou témou sa zaoberali na Univerzite v Buffalo v USA.

Do výskumu boli zaradené najmä staršie ženy po menopauze. Ich priemerný vek bol 68 rokov. Pacientky vypĺňali dotazník, ktorý skúmal faktory ovplyvňujúce riziko morbidity a mortality. Jedna z otázok sa zaoberala problémami s gingivou v minulosti. Pýtala sa konkrétne na to, či daná žena bola niekedy diagnostikovaná u zubára s parodontitídou alebo gingivitídou.

Ženy, ktoré uviedli, že prekonali niekedy ochorenie ďasien, mali o 14 percent vyššie riziko na diagnostikovanie rakoviny. Zo 7000 prípadov rakoviny u účastníčok sa najviac vyskytovala – okolo 2500 – rakovina prsníka.

Vďaka tejto štúdie sa zistil aj typ rakoviny, ktorého vznik je najviac ovplyvňovaný ochorením parodontu – je to rakovina pažeráka. Pažerák leží blízko ústnej dutiny, preto parodontálne patogény majú ľahký prístup k týmto tkanivám, majú potenciál vyvolať zápal a tým podporiť vznik rakoviny.

Vysoké riziko je aj na rakovinu žlčníka. Táto štúdia poukázala na tento fakt prvýkrát, doteraz sme o tom nemali žiadne údaje.

Zistenia sú dôležité, pretože vďaka nim môžeme vylepšiť preventívne opatrenia u ľudí s ochorením parodontu.

 

Zdroj: Ngozi N. Nwizu, James R. Marshall, Kirsten Moysich, Robert J. Genco, Kathleen M. Hovey, Xiaodan Mai, Michael J. LaMonte, Jo L. Freudenheim, Jean Wactawski-Wende. Periodontal Disease and Incident Cancer Risk among Postmenopausal Women: Results from the Women’s Health Initiative Observational CohortCancer Epidemiology Biomarkers & Prevention, 2017

Komentáre