Diódový laser Gemini na manažovanie mäkkých tkanív

Gemini je laser, ktorý do zubných ambulancií priniesla americká firma Azena Medical. Filozofiou tejto firmy je vytvorenie zdravotníckych prístrojov, ktoré sú účinné a jednoduché na používanie. Chcú, aby ich produkty boli špičkové nielen z technologického hľadiska, ale aby mali aj dobrý vzhľad a aby ich lekári používali s radosťou. Snažia sa pri tom udržať produkty cenovo dostupnými.

Diódový laser Gemini 819 + 980 je prvý laser s duálnou vlnovou dĺžkou. Kombinuje vlnové dĺžky 810 a 980 nanometrov, čo zabezpečuje optimálnu absorpciu melanínom a vodou. Je veľmi silný, s pulzujúcim výkonom, ktorý dosahuje až 20 W. To zabezpečuje rýchle a hladké rezanie bez drsných okrajov.

Jeden cyklus pulzácie trvá 20 milisekúnd, z čoho aktívne vyžarovanie laserového lúča trvá 0,1 až 4 ms. Potom nasleduje 16 ms dlhá tepelná relaxácia. Táto technológia zabraňuje prehriatiu tkanív a zuhoľnateniu. Pulzácia s frekvenciou 50 Hz udržuje teplotu na optimálnej hladine 100 – 150 stupňov. Výsledkom je odparovanie tkaniva, rez bez trhlín a bez termálnej nekrózy.

Laser má autoklávovateľný násadec a jednorazové koncovky. Aby sme dosiahli uniformné okraje rezu, koncovku priložíme zľahka na tkanivo a ťaháme ju po povrchu bez aplikovania sily. Robíme krátke opakované pohyby v požadovanom smere rezu, ako keby sme maľovali štetcom. Rýchlosť rezania je 2 milimetrov za sekundu.

Ošetrenie laserom robíme v lokálnej povrchovej anestézii. Účinok laserového lúča zabezpečí čistý rez bez krvácania. Laser Gemini má 24 indikácií, z ktorých spomenieme len niekoľko:

  • Gingivektómia;
  • Gingivoplastika;
  • Retrakcia gingívy pred zhotovením odtlačku;
  • Frenulektómia;
  • Excízia retinovaného očného zuba;
  • Odstránenie menších lézií pier;
  • Biostimulácia poranených miest;
  • Zrýchlenie hojenia áft o 50 percent;
  • Periodontálna terapia popri scalingu.

 

Prednáška o laseri Gemini sa uskutočnila na Lekárskej fakulte v Bratislave. Prednášajúci, Jonathan Luo, prišiel zo San Francisca, aby mohol predstaviť tento produkt na stredovýchodno-európskom trhu. Zúčastnil sa vývoju lasera a je zakladateľom firmy Azena Medical. Po prednáške nám odpovedal na niekoľko položených otázok:

Ako vnímate rozdiely v odbore zubného lekárstva v Spojených Štátoch a v tejto časti Európy?

– Je pravda, že USA je už niekde inde, čo sa týka používania laserov. Okolo 35 percent zubárov ho používa vo svojich ambulanciách. No náš systém, čo sa týka poisťovní, je zle nastavený a vôbec neprepláca laserovú terapiu. Dokonca berie aj kompozit ako nadštandard, a tak prepláca iba amalgámové výplne. Myslím si, že aj Európa sa posúva tým istým smerom a čoraz viac zubárov si adoptuje laserovú techniku do svojich ambulancií. Bol som napríklad prekvapený z toho, koľko objednávok sme dostali z Rumunska, keď som tam predstavil náš produkt. Je vidieť, že lekári sledujú najnovšie trendy a chcú dobehnúť západnú úroveň zubného lekárstva.

Povedzme si, že lekár bez skúseností s laserom sa rozhodne zaviesť túto technológiu do svojej ambulancie. Ako má postupovať?

– Distribúciu laseru Gemini v oblasti Česka a Slovenska má na starosti firma Hu-Fa. Predajná cena sa pohybuje okolo 10 tisíc eur. Pokiaľ má lekár skúsenosti s používaním elektrokautera, prechod na prácu s laserom je bezproblémový. Ak predtým používal len skalpel, pripravujeme aj praktické kurzy, na ktorých si to môže natrénovať. Navyše, vo Facebookovej skupine, ktorej súčasťou sú stovky odborníkov s viacročnými skúsenosťami s laserom, môže položiť otázky a sledovať klinické prípady, ktoré boli riešené laserovou technikou.

Okrem skvelých parametrov a výsledkov z kliniky, laserový prístroj Gemini bol medzi finalistami v súťaži najlepšieho designu Spark awards. Vďaka čomu sa mohol vytvoriť tento futuristický design?

– Industriálny design prístroja s priehľadnou elektroluminiscenčnou obrazovkou poskytuje lekárom dobrú viditeľnosť z hociktorého uhla. V neposlednom rade zaujímavý vzhľad prístroja určite zaujme aj pacientov, ktorí ho uvidia vo vašej ambulancii.

 

 

Titulná fotografia: https://www.ultradent.com/en-us/Dental-Products-Supplies/equipment/gemini-810-plus-980-diode-laser/Pages/default.aspx

Komentáre