Skúsenosti troch zubárov s dobrovoľníctvom v Keni – rozhovor

Zubné lekárstvo ako samostatné odvetvie medicíny existuje od 18. storočia. Od čias, v ktorých skoro jediná možnosť ošetrenia bola extrakcia, odbor zubného lekárstva prešiel veľkými zmenami. Zubári neošetrujú  len tvrdé zubné tkanivá, ale vykonávajú komplexné riešenia v celej ústnej dutine. Práca zubárov zahŕňa prevenciu, zlepšenie ústnej hygieny, ošetrenie kariéznych zubov, zhotovenie protetických prác, endodonciu, chirurgické výkony a ešte omnoho viac.

Niektorí zubári sa však venujú aj ďaleko širším témam. Nezostávajú len pri svojej základnej práci. Majú pocit, že svoje schopnosti by mohli zužitkovať aj na miestach, kde ich ľudia súrne potrebujú. Vydajú sa na niekoľko týždňové dobrovoľnícke pobyty do vyvíjajúcich sa krajín, aby pomáhali ľudom v núdzi, ľuďom, ktorí nemajú prístup k zubnej starostlivosti.

Takýchto zubárov som sa pýtala na ich skúsenosti s dobrovoľníctvom. Prečítajte si rozhovor s doktorom Tomášom Brázdom z Českej republiky a s doktorkami Eglė Vindašiūtė a Auristida Gerliakienė z Litvy.

______________________

Doktor Tomas Brázda pochádza z Českej Republiky. Štúdium skončil v roku 2012 na Univerzite Palackého v Olomouci. Teraz pôsobí ako zubný lekár v súkromnej zubnej praxi v Olomouci. V roku 2015 sa zúčastnil na dobrovoľníckom projekte spoločnosti ADRA v Keni. Vypočula som si jeho prednášku o tomto zážitku, a potom som sa ho spýtala niekoľko otázok.

Prečo ste sa rozhodli zúčastnit dobrovoľníckeho projektu v Keni a aká je jeho filozofia?
Dr. Tomáš Brázda: Projekt Itibo je charitativní projekt založený na dobrovolnické činnosti lékařů, mediků a dalších pracovníků z České Republiky na malé klinice ve vesnici Itibo ve jiho-západní Keni. Po šest měsíců v roce, zde působí postupně několik skupin dobrovolníků pod vedením zkušeného lékaře a hlavního organizátora Aleše Bárty. Cílem je poskytnout místnímu obyvatelstvu lékařskou péči na adekvátní úrovni a vybudovat zde fungující zdravotní pracoviště.
Aké boli podmienky v miestnej nemocnici? Aké stomatologické a iné medicínske zákroky ste vykonávali?
T. B.: Původní stav pracoviště před lety byl více než žalostný (prázdné rozbité objekty s nulovým vybavením), avšak usilovnou prací dobrovolníků a finančních přispivatelů v minulých letech bylo na místě vybudovány důstojné podmínky pro zdravotní péči. Na místě je ambulance, traumatologický sálek, stomatologická ordinace a nově JIP. Práce stomatologa je zde bohužel zaměřena na chirurgické ošetření akutních pacientů, neboť přístup místního obyvatelstva k preventivní stomatologii je velmi špatný. Nejbližší kvalitní stomatologické pracoviště je vzdálené několik set kilometrů, tedy stomatolog je odkázán jen na své schopnosti a zkušenosti. Jeho účast na projektu je nezastupitelná, ale počet pacientů je omezený. Stomatolog tu však není jen kvůli své úzké specializaci, ale jako člen lékařského týmu a běžně se tedy podílí na chodu všeobecné ambulance, ošetřování akutních případů všeho druhu i nočních službách. Musel jsem tedy zašívat i posekané mačetou, asistovat u porodu nebo pečovat o pacienty s malarií a jinými onemocněními.
Prehliadka zubov – Dr. Tomáš Brázda
Motivoval Vás tento pobyt zúčastniť sa na ďalších dobrovoľníckych projektoch?
T. B.: Dobrovolnické projekty jsou pro mne dlouhodobě zajímavé. Již v minulosti jsem se podílel na projektu Brontosauři v Himalájích, kde dobrovolníci stavěli v Ladakhku (Indie) první dětské hřiště a podíleli se na výuce v místní škole. Určitě bych se rád zůčastnil nějaké další doborvolnické činnosti v rozvojových zemích nebo se vrátil přímo do Itiba. Obyvatelé Evropy žijí v neuvěřitelném luxusu a tyto aktivity jsou možnost, jak alespoň střípkem ho využít k pomoci v chudších zemích, kde jsou sociální a lékařské možnosti omezené.
Našli ste aj iný spôsob, ako kombinovať Vašu profesiu s Vašim koníčkom, čo je cestovanie? Chodíte napríklad na zubárske kongresy, workshopy do zahraničia?
T. B.: Mé volnočasové aktivity jsou dlouhodobě spojeny s cestováním, takže cestování kvůli zvýšení odbornosti do zahraničí přímo nevyhledávám. Možnosti odborného vzdělávání po ukončení školy v rámci České a Slovenské Republiky považuji za dostatečné. Vřele však mohu doporučit všem mladým lidem, aby vycestovali za hranice Evropské unie, protože teprve poté budou schopni chápat svět a životní úroveň v globálním měřítku naší planety. Domnívám se, že každému kdo tak učiní se posunou hodnoty a pohled na svět, tak jak ho znal doposud.
Na záver, máte nejaké rady pre študentov a doktorov, ktorí tiež majú záujem o dobrovoľnícke pobyty? Čo majú a nemajú očakávať od podobných projektoch?
Neváhejte, neboť zkušenosti, které takto získáte vás obohatí nejen z odborného hlediska, ale i jako člověka samotného. Projektů s lékařským zaměřením je omezené množství, ale existuje mnoho jiných projektů v sociální a pedagogické sféře, které vám určitě mají také mnoho, co nabídnout. Připavte se na kulturní šok, ale i vstřícné lokální obyvatelstvo, netradiční kulturu a celoživotní zážitky.
____________________________

Dostala som sa do kontaktu aj s dvomi zubnými lekárkami z Litvy, ktoré síce pracujú cez inú organizáciu, ale tiež pomáhali pacientom v Keni priamo na mieste. Taktiež mali zaujímavé skúsenosti a boli ochotné odpovedať aj na moje otázky. Obidve skončili štúdium v hlavnom meste Litvy, vo Vilniuse.

Prečo ste sa rozhodli zúčastnit dobrovoľníckeho projektu v Keni, a ako to celé prebiehalo?
Dr. Eglė Vindašiūtė: Asi pred dvomi rokmi som si uvedomila, že mať svoju každodennú zubnú lekársku prax mi nestačí. Chvíľu som spolupracovala aj s miestnymi dobrovoľníckymi organizáciami, ale bolo veľmi ťažké splniť všetky očakávania ľudí, ktorí bohužiaľ očakávali všetko zadarmo. Preto som sa rozhodla hľadať celosvetovú organizáciu, s ktorou by som mohla robiť zubné lekárstvo v Ázii alebo v Afrike v rozvojových krajinách. Jeden kamarát mi odporučil organizáciu Kinga Africa. Sharovala som môj nápad na Facebooku a 3 kolegovia sa ku mne aj pridali. Filozofia projektu je edukácia detí na základných školách o dôležitosti ústneho zdravia a starostlivosti, a zabezpečenie bezplatnej zubárskej starostlivosti na dentálnych stanovištiach, ktoré fungujú vďaka tejto organizácii.
Dr. Auristida Gerliakienė: Organizácia Kinga Africa pomáha ľuďom v Keni, aby mali lepšie orálne zdravie. Moja kolegyňa organizovala túto expedíciu v novembri 2015 a pozvala ma, aby som sa zúčastnila.
Rozdávanie hygienických pomôcok – Dr. Eglė Vindašiūtė

Okolnosti pre dentálnu starostlivosť neboli ideálne, ale aj tak ste dokázali liečiť a nainštruovať veľa ľudí. Ako Vás privítali miestni obyvatelia? Boli ochotní prijať Vašu pomoc?

A. G.: Miestni ľudia boli otvorení a milo nás privítali. Samozrejme, pred tým ako si sadli do zubárskeho kresla, pozerali sa cez okienko na našu prácu. Neskôr som pociťovala nekonečnú dôveru.
E.V.: Okolnosti boli horšie ako som očakávala, keďže som tam prišla z modernej klinika a nemala som tušenie o reálnom živote miestnych ľudí v Keňanských suburboch ani o stave zubárstva v tejto lokalizácii. Skoro nič tam nemáte, len jednoduché kreslo, kde si pacient ľahne, niekoľko inštrumentov a pák (pliers)… Niekedy som musela použiť blesk z môjho iPhonu, aby som videla lepšie. Ľudia boli veľmi priateľskí. Mali sme možnosť ošetriť 900 pacientov za dva týždne s tým, že sme tam boli iba dve doktorky a dve asistentky.
Ošetrenie za ťazkých podmienok – Dr. Eglė Vindašiūtė
Myslíte si, že tento projekt stál za to, motivoval Vás k ďalšiemu dobrovoľníctvu? Ak áno, máte už niečo aj naplánované?
A. G.: Áno, plánujeme zopakovať našu expedíciu. Teraz sme pozvali 14 ľudí, aby sa k nám pridali. Plánujeme zostať 3 týždne.
E.V.: Áno, tento rok sa tam vraciame. Ďalšie leto by som chcela ísť do Nepálu robiť dobrovoľníctvo. Každý dobrovoľnícky zážitok stojí za to, aby sme uvideli reálny život iných kultúr, a je to dobrý spôsob hlavne pre ľudí zo západu, aby si uvedomili, koľko toho majú. Na druhej strane sa niekedy zdá, že práca, ktorú tam človek robí, je len kvapka v oceáne. Musíme ale veriť, že aj to pomôže.

Máte nejaké rady pre zubných lekárov alebo študentov, ktorí sa zaujímajú o podobné projekty? Čo majú a nemajú očakávať od týchto programov?

A. G.: Dobrým  rozhodnutím si bolo so sebou zobrať héliovú polymerizačnú lampu, špeciálnu lampu na hlavu a niekoľko pohodlných inštrumentov pre extrakciu zubov. Kolagénové pomôcky pomáhali po extrakcii, niekedy som musela ďasno aj zašívať. Dôležité je aj vedieť, že dentín miestnych ľudí je veľmi tvrdý, preto potrebujete ostré inštrumenty na vyčistenie kavity. Čo sa týka očakávaní, závisí od skúseností každého individuálne.
E.V.: Keď sa v srdci cítite doktormi a chcete sharovať svoje vedomosti, tieto zážitky sa môžu stať najlepšími momentmi vo svojom živote, pretože dať je vždy lepšie ako dostať.
Ďakujem pekne za rozhovory a prajem veľa úspešných dobrovoľníckych pobytov aj v budúcnosti.
Titulná fotografia: Dr. Tomáš Brázda
Komentáre