Zahraničná letná stáž v Rakúsku – Júlia Bondor

Po 5. ročníku štúdia zubného lekárstva študenti musia zvládnuť povinnú letnú prax. Trvá štyri týždne, z ktorých dva som sa rozhodla absolvovať na univerzitnej klinike mesta Graz v Rakúsku.

 

Prečo som si vybrala mesto Graz?

 

Hľadala som letnú stáž v nemecky hovoriacich krajinách, a keďže program lekárskej univerzity v meste Graz nevyžadoval certifikát z jazykovej skúšky (po nemecky sa dohovorím, ale certifikát ešte nemám), vybrala som si práve toto krásne rakúske mesto na moju dvojtýždňovú letnú stáž.

Pri čítaní pozitívnych recenzií som zistila, že tento program je veľmi populárny, a preto som sa naňho prihlásila už v marci. Komunikácia bola veľmi dobrá a o pár dní mi prišla odpoveď, že som dostala posledné voľné miesto v júli na oddelení konzervačnej stomatológie. Vyplnila som prihlášku, poslala som im potvrdenie o absolvovaných očkovaniach a pomohli mi vybaviť aj ubytovanie.

 

 

Aký to bol vlastne program a kto to organizoval?

Tento program ponúka univerzita na svojej webovej stránke pre zahraničných študentov – tak pre zubárov ako aj pre všeobecných. Volá sa to “observership programme” a uchádzači si môžu vybrať pobyt na oddelení dentoalveolárnej chirurgie, konzervačnom zubnom lekárstve, v detskej ambulancii alebo na ortodoncii. Ovládanie nemeckého jazyka nie je povinné, pretože aj lekári aj študenti vedia dobre po anglicky a ochotne vysvetľujú a prekladajú všetko, čo treba. Vedieť základy je ale výhodou pri komunikácii s pacientmi, ale do toho sa človek dostane už po týždni, aj keď predtým sa s nemčinou veľmi nestretával.

 

Ako vyzeral deň na klinike?

Dr. Hanscho, doktorka, ktorá vedie oddelenie sa stala mojou mentorkou. Táto časť konzervačného oddelenia sa skladá zo šiestich kresiel, kde pracujú študenti 4. ročníka od ôsmej hodiny ráno do pätnástej hodiny poobede. Pacienti prichádzajú každú hodinu, takže študenti sa naozaj narobia. Keď je pacientov menej, navzájom si asistujú, ale inak im pomáhajú 3 sestričky pri štvorručnej práci aj s miešaním materiálov. Počas môjho pobytu sme boli bezplatne vyškolení na prácu s mikroskopmi značky Zeiss. Za celý pobyt som zaplatila iba administratívny poplatok (100 eur).

 

 

Medizinische Universitat Graz

Teoretické ústavy sa nachádzajú v úplne novej budove a zubnú kliniku otvorili v roku 2016. Sú to nádherné priestory s najmodernejšou výbavou. Ako som už spomínala, študenti už od 4. ročníka aktívne pracujú s pacientmi 6 hodín denne (16 týždňov na konzervačnom oddelení, 16 týždňov na dentoalveolárnej chirurgii, jeden celý rok na protetike, zvyšok na detskom a na parodontológii – štúdium trvá 6 rokov). Prvé tri roky sa učia teóriu a makajú vo fantomárni, ktorá je tiež vybavená mikroskopmi a kamerami, aby všetci vedeli sledovať vyučujúceho. Mala som možnosť asistovať aj pri implantácii – v operačke sa na každej stene nachádza obrazovka, kde študenti môžu sledovať zákrok. Prístup k pacientom je veľmi príjemný. Najviac sa mi páčilo to, že pri prvej návšteve sa celú hodinu lekár iba zoznamuje s novým pacientom a so stavom jeho chrupu. Pacient vyplní anamnistický dotazník, urobia sa röntgenové snímky, skontroluje sa ústna hygiena, naplánujú sa ošetrenia a všetko sa v pokoji pacientovi vysvetlí. Všimla som si , že ľudia s týmto systémom sú naozaj veľmi spokojní. Prácu lekára uľahčuje aj veľmi šikovný softvér, ktorý nahradzuje papierové karty pacientov. Tie sa u nás stále používajú.   

 

Mesto, bývanie, ľudia

 

Graz je nádherne mesto s historickým centrom a s nekonečnými parkmi a zeleňou. Miestni ľudia sú veľmi aktívni, športujú, behajú popri rieke Mur, chodia na kultúrne podujatia a koncerty. Čo si človek hneď všimne je, že ľudia sú otvorení, usmievaví a ochotní pomôcť. Aj v nemocnici, aj na ulici boli všetci milí a zaujímali sa odkiaľ pochádzam a ako sa tu cítim. Keď počuli, že moja nemčina nie je dokonalá, snažili sa rozprávať pomaly a spisovným jazykom, aby som všetkému porozumela.

 

 

Ako môžu ostatní študenti kontaktovať kliniku?

 

Tento program je veľmi vyhľadávaný študentmi z celého sveta, preto sa treba hlásiť niekoľko mesiacov dopredu. Ak máte záujem, môžete napísať aj priamo do kancelárie zahraničných vecí v Grazi (irene.stradner@medunigraz.at).

Alebo môžte sa aj ma spýtať 🙂

(Júlia)

Komentáre