Život mladého zubného lekára vo Veľkej Británii – BDS Dylan Rakhra

Mladý zubný lekár nám prezradil, aké je to byť čerstvým absolventom zubného lekárstva vo Veľkej Británii. BDS Dylan Rakhra skončil štúdium v minulom roku na The University of Bristol. Zdôveril sa nám so zmenami, ktoré pracovný život prináša.

Ahoj Dylan, mohol by si sa na začiatok predstaviť?

Samozrejme. Volám sa Dylan Rakhra a od septembra pracujem ako zubár v UK, čiže je to môj prvý pracovný rok po ukončení univerzity.

Plánuješ nejakú špecializáciu?

Ešte neviem, zatiaľ je to príliš skoro, aby som vedel odpovedať na túto otázku.

Nedávno si ukončil štúdium na univerzite v odbore zubné lekárstvo, keď si si hľadal prácu, aké boli pracovné podmienky, ktoré si vyhľadával?

Ako vieš, v UK máme NHS (National Health Service) a keď pracuješ pre NHS, po tom ako ukončíš univerzitu, tak sa uchádzaš o prácu, ktorá je sprostredkovaná súčasťou NHS nazývanou Higher Education Council. A funguje to tak, že takmer 100% ľudí, čo zrovna ukončili zubné lekárstvo, má takto sprostredkovanú prácu. O prácu sa uchádzaš už na začiatku piateho ročníka (štúdium zubného lekárstva v UK trvá 5 rokov), potom je ti sprostredkovaná a v zásade to funguje tak, že vlastne každý kto ukončí univerzitu má takú istú prácu a podmienky, len na odlišnom mieste. Opísal by som to ako chránené združenie, dostávaš plat nezávisle na tom ako veľa práce vykonáš, ide hlavne o získavanie skúseností. Celé je to štandardizované.

V tom prípade zmením svoju otázku: aké pracovné podmienky sú pre teba najdôležitejšie, keď budeš hľadať prácu?

Jedna z podmienok, ktoré by pre mňa boli dôležité je nájsť zubársku prax, kde budú pracovať ľudia s ktorými si budem vedieť dobre vychádzať, s ktorými môžem pracovať. Lebo všetko ostatné vieš napraviť tak, aby ti to vyhovovalo okrem tohto. Materiály, tvoju pacientsku základňu, ako veľa práce vykonáš, to všetko vieš kontrolovať, avšak nevieš ovplyvniť to s kým pracuješ. Takže pre mňa je najdôležitejší tím, s ktorým pracujem.

Stretol si sa s nedôverou pacientov voči tvojej osobe, kvôli len nedávnemu ukončeniu štúdia? 

Nie. Počas školských čias sa to stalo, ale pacienti si boli vedomí, že budú ošetrení študentmi, takže im to až tak nevadilo. (V prípade ošetrenia študentom v UK, je ošetrenie bezplatné. pozn. autora) Avšak mám kamarátov, ktorým sa to stalo.  Fakt je, že vyzerám staršie, takže asi vzbudzujem viac dôvery. Pacienti ťa často vnímajú viac na základe toho ako vyzeráš, hlavne ak vyzeráš mladšie, tak až  keď začneš robiť plán ich liečby a vysvetľovať im veci si uvedomia, že si kvalifikovaný doktor.

Samozrejme, ukončenie štúdia na univerzite neznamená koniec dentálneho vzdelávania.  Akú metódu sebavzdelávania využívaš? Odoberáš časopisy, zúčastňuješ sa workshopov alebo konzultuješ svoje cases vo facebookových skupinách?

Prakticky, ako som už spomínal, že v prvom roku po univerzite máme špeciálny pracovný program, tak funguje to tak, že približne raz za 2 týždne NHS ti zaplatí účasť na nejakom zubárskom kurze,kongrese, tak ti predstavia ako to celé funguje. Napríklad budúci týždeň mám absolvovať rozhovor s jedným protetikom. Takže organizujú tieto „študijné dni“, aby si získala skúsenosti aké to je zúčastňovať sa takýchto akcií. Často tam dostaneš aj odborné časopisy a občas čítam BDA (British Dental Association, nájdete na https://bda.org/ ). A keď pracuješ na mieste, kde sa pracujú ďalší  zubári, tak o svojich prípadoch s nimi komunikuješ. Ako som povedal, dobrý pracovný tím je pre mňa veľmi dôležitý. Viem, že keď mám vskutku náročný prípad a potrebujem s niečím poradiť a viem, že niektorý z mojich kolegov zrovna pacienta nemá, tak dôjde a pomôže mi, čo je veľmi užitočné. Potrebuješ dobrý tím, dobrú sestričku, dobrú recepčnú, aj to je dôležité. Máme skutočne skvelých ľudí na recepcii, čo ťa veľmi odbremení.

Aká bola najväčšia zmena, medzi životom študenta a pracujúceho zubára, na ktorú si si musel zvyknúť?

Najväčšou zmenou bolo, že musíš zhodnotiť svoju vlastnú prácu. V škole na teba niekto dohliada a napríklad, keď vyvŕtaš kavitu a kontroluješ ju, tak sa musíš rozhodnúť či ešte odvŕtať alebo či už je kavita dobrá. Musíš sama zhodnotiť to čo si urobila a rozhodnúť sa či pokračovať vo výkone. Na univerzite, keď si vyvŕtala kavitu a bola si spokojná s tým ako vyzerá, tak niekto skúsený prišiel a skontroloval ju a povedal ti, či už je dobrá alebo či ju ešte treba upraviť. V praxi sa na tú kavitu musíš pozrieť, skontrolovať ju sama a uistiť sa, že si spokojná s tým ako tá kavita vyzerá, či je správnej veľkosti, tvaru a je bez kazu. Ale zároveň je to úžasný pocit, získavaš tak aj dôveru v samého seba. Samozrejme v ťažkých prípadoch, napríklad diagnostických alebo iných, neboj sa konzultovať. Taktiež sa musíš naučiť robiť výkony za určitý čas, v škole sme mali na všetko kopec času, aj preto ľudia na recepcii, sú dôležití aby ti vhodne zorganizovali čas. Ak by si mala na nejaký výkon málo času, tak by ťa to stresovalo. Tým ako budeš robiť, ti postupne všetko začne ísť rýchlejšie.

Nedávno som čítala vedecký článok, ktorého si spoluautor. Môžeš nám povedať krátke zhrnutie? Myslíš si, že študenti zubného lekárstva sú dobre pripravení na komunikáciu s pacientmi? V ktorých oblastiach by sa mali zlepšiť?

Štúdia bola založená na vyplnení dotazníka zubnými študentmi. Dotazník obsahoval rôzne témy ako – pacient má kaz, pacient má periodontálne ochorenie… a študenti mali zaznačiť nakoľko sa cítia sebaistí v komunikácií na danú tému. Štúdia ukázala, že oblasti v ktorých majú sa študenti cítia najmenej sebaistí v komunikácií na odbornej a zároveň empatickej úrovni sú HPV a zanedbanie zubov.  

Je v Británii obvyklým javom, že bežný zubár píše odborné články?

Vlastne nie. V čase, keď článok vznikol som pracoval v nemocnici a mám kamaráta, ktorý je maxilofaciálny chirurg a ďalšieho, ktorý je dentoalveolárny chirurg a učiteľ komunikácie, ktorí pracovali na tejto štúdií a prišlo obdobie, kedy boli pracovne zaneprázdnení, tak som zozbieral dáta a spísal ich a oni urobili výskum.

V spoločnosti panuje znepokojenie, že NHS má problémy a niektorí si dokonca myslia, že skrachuje. Má v súčasnosti kríza vplyv na zubných lekárov?

-Momentálne nie. Ale osobne si myslím, že čoskoro bude mať. Sloganom NHS je, že lekárska starostlivosť je vždy bezplatná. Keď pacient ide do nemocnice alebo ku všeobecnému lekárovi, tak je to vždy bezplatné, ale zubné lekárstvo je štrukturované inak. Takže už teraz musíš platiť za zubárske služby v UK a myslím si, že časom tieto služby budú oveľa drahšie, až do bodu, kedy sa bude ľuďom zdať neprimerané, aby si nechali ošetriť zuby nie v privátnom zariadení, lebo NHS bude mať približne rovnaké ceny. Môže sa stať, že ceny budú také vysoké, že ľudia si nebudú môcť dať ošetriť zuby, už teraz sú niektorí ľudia čo si to nemôžu dovoliť. Takže si myslím, že zvyšovanie cien bude mať definitívne negatívny dopad na celkové orálne zdravie v UK.

Komentáre