Diamantové nanočastice v endodoncii – prvé klinické štúdie

Nanočastice vyrobené z uhlíka majú tvar pripomínajúci futbalovú loptu. Takýchto miniatúrnych diamantov by sa na hlavičku špendlíka zmestilo viac ako milión. Ich potencionálne využitie v medicíne je veľmi rôznorodé – testujú sa v oblasti od regeneratívnej medicíny, cez antimikrobiálne aplikácie až po aplikáciu v onkológii. Majú schopnosť doručiť medikmenty na cielené miesto v organizme a majú dobré výsledky aj pri zdokonaľovaní presnosti zobrazovacích techník, napríklad pri magnetickej rezonancii.

Výskumníci z lekárskej fakulty a fakulty technických vied UCLA v Los Angeles našli miesto pre diamantové nanočastice aj v zubnom lekárstve, konkrétne v endodoncii. Skombinovali nanodiamant s gutaperčou v snahe vytvoriť odolnejšiu trvalú výplň koreňových kanálikov s vylepšeným ochranným účinkom.

Prvá klinická štúdia, ktorá síce nebola veľmi rozsiahla, potvrdila predpokladané pozitívne účinky diamantových nanočastíc. Zúčastnili sa jej traja pacienti, ktorí potrebovali endodontické ošetrenie zubov s periapikálnym nálezom. Po prevedení mechanického tvarovania (shaping) a chemického čistenia (cleaning) koreňových kanálikov, podľa súčasnej smernice, bola koreňová výplň zhotovená zo špeciálnej zmesi gutaperče a diamantových nanočastíc (NDGP – Naondiamond-embedded gutta percha).

Konvenčná gutaperča je termoplastický prírodný plastový materiál. Využíva sa ako dlhodobá výplň koreňových kanálikov už desiatky rokov. Prečo treba meniť to, čo funguje? Keďže gutaperča nevytvorí chemickú väzbu s tvrdými zubnými tkanivami, neadheruje na stenu koreňových kanálikov. Tým pádom vzniká riziko vytvorenia netesností medzi materiálom a stenou koreňových kanálikov, čo umožňuje prienik baktérií a reinfikáciu zuba. Diamantové nanočastice majú zabrániť práve prieniku baktérií, a tým vylepšiť dlhodobú úspešnosť endodontických ošetrení.

Ukázalo sa, že NDGP je viac rezistentný materiál ako čistá gutaperča, má silnejšie mechanické vlastnosti, a preto koreňové výplne, ktoré sú zhotovené z NDGB, sú odolnejšie voči praskaniu a deformácii. Koreňové kanáliky boli vyplnené technikou vertikálnej obturácie. Apikálna a koronálna tretina koreňa boli vyplnené tradičnou gutaperčou. NDGB sa použila do strednej tretiny kanálika. Pri kontrole, ktorá sa uskutočnila po 3. a 6. mesiaci od ošetrenia, kontrolné röntgenové snímky ukázali hojenie periapikálnych lézii.

Táto správa o pokroku vo využívaní diamantových nanočastíc v zubnom lekárstve je jedným z prvých krokov klinického využívania týchto materiálov. Ďalej sa bude skúmať optimálny pomer nanočastíc v gutaperči a definovanie antimikrobiálnych vlastností týchto koreňových výplní.

Zdroj: Dong-Keun Lee, Theodore Kee, Zhangrui Liang, Desiree Hsiou, Darron Miya, Brian Wu, Eiji Osawa, Edward Kai-Hua Chow, Eric C. Sung, Mo K. Kang, Dean Ho. Clinical validation of a nanodiamond-embedded thermoplastic biomaterial. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2017
Komentáre