Používanie prefabrikovaných ciev v oblasti endodoncie

Vývoj nového procesu na vytvorenie ciev v zuboch namiesto klasickej koreňovej výplni ošetrenia má predĺžiť životnosť zuba po endodontickom ošetrení.

Súčasné procedúry endodoncie odstránia a nahradia nakazené dentínové tkanivo syntetickými biomateriálmi, eliminujúc krvnú zásobu a inerváciu. Endodontické ošetrenie je síce efektívnou metódou na záchranu kariézneho zuba so zapálenou dreňou, ale jeho dôsledkom je krehkosť a náchylnosť zuba k fraktúre. Výskumníci z Portlandu, Oregon navrhli vytvorenie nových ciev v zuboch, aby sa tak predĺžila životnosť takýchto zubov.

V Spojených štátoch sa ročne vykoná vyše 15 miliónov endodontických ošetrení. Pokiaľ ošetrenie v dôsledku času zlyhá, jediným možným riešením ostáva už len riešenie protézami alebo implantátmi. Preto má snaha o predĺženie životnosti endodontického ošetrenia veľký význam.

Fabrikácia umelých ciev v laboratóriu je podobná metódam 3D tlači. Do formy vyrobenej z molekúl cukru, umiestnenej pozdĺž koreňového kanálika extrahovaného zuba, vstrekli gélový materiál naplnený bunkami zubnej drene. Následne odstránili formu a vložili endoteliálne bunky izolované z vnútornej vrstvy krvných ciev. Po siedmich dňoch bunky produkujúce dentín proliferovali blízko stien koreňového kanálika a krvné cievy sa vytvorili v pulpálnej komore.

Výsledok dokazuje, že fabrikácia umelých krvných ciev je efektívna stratégia pre úplnú regeneráciu funkcie zubov.

 

Zdroj:  Avathamsa Athirasala, Fernanda Lins, Anthony Tahayeri, Monica Hinds, Anthony J. Smith, Christine Sedgley, Jack Ferracane, Luiz E. Bertassoni. A Novel Strategy to Engineer Pre-Vascularized Full-Length Dental Pulp-like Tissue Constructs. Scientific Reports, 2017
Komentáre